Nasza Parafia

Miejsca Kultu

W służbie Bogu

Licznik odwiedzin
934871
dzisiajdzisiaj243
wczorajwczoraj263
w tym tygodniuw tym tygodniu854
w tym miesiącuw tym miesiącu8509
gości on line 8

Archiwum

"Akcja Katolicka"

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Wojciecha w Kruszewie

       Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła.

       Głównym celem stowarzyszenia jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Cel ten jest realizowany poprzez: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego; ukierunkowanie na działania apostolskie oraz przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego.

 

Strukturami organizacyjnymi Akcji Katolickiej są:

? Krajowy Instytut Akcji Katolickiej [KIAK],

? Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej [DIAK],

? Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej [POAK].

 

      Siedzibą władz Akcji Katolickiej w Polsce jest Warszawa, ponadto w każdej diecezji funkcjonuje Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Konferencja Episkopatu Polski sprawuje opiekę nad działalnością Akcji Katolickiej poprzez Krajowego Asystenta Kościelnego ? biskupa Mariusza Leszczyńskiego, natomiast Biskup Diecezjalny sprawuje opiekę przez Diecezjalnego Asystenta Kościelnego, w naszej archidiecezji ? księdza dr Wojciecha Przeczewskiego. Asystentem Parafialnym Akcji Katolickiej jest Proboszcz.

      Patronem Akcji Katolickiej w Polsce jest św. Wojciech, świętem jest Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata. Akcja Katolicka posiada swój znak, sztandar i hymn.

      Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK) przy parafii p.w. św. Wojciecha w Kruszewie powstał w 1997 roku i liczy obecnie 23 członków.

Spotkania formacyjne odbywają się raz w miesiącu po wieczornej Mszy św. Na naszych spotkaniach realizujemy tematy zgodnie z założeniami programowymi podanymi przez DIAK. W tym roku Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej realizuje program duszpasterski pod hasłem ?Akcja Katolicka w służbie życiu?.